utorak, 7. siječnja 2014.

Tornjak

Gotovo izumrli potomci genetski homogenih, autohtonih arhaičnih tipova ovčarskih pasa bili su temeljna populacija za obnovu pasmine “tornjak”. Psi koji su spadali u tu prvotnu populaciju bili su razasuti po planinskim područjima Bosne i Hercegovine i Hrvatske te po okolnim dolinama. Važni povijesni datumi su godine 1067. i 1374. Pisani dokumenti iz tih razdoblja spominju bosansko-hercegovačko-hrvatsku pasminu prvi put. Istraživanje o njihovoj prisutnosti kroz povijest i u novije doba te sustavno spašavanje od izumiranja započeli su istovremeno u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini oko 1972.godine.
Tornjak je snažan, skladan i čvrst ovčarski pas. Dobio je ime po svojoj izvornoj namjeni čuvanju stada, po riječi “tor”, što znači ograđeni prostor u kojem borave ovce na planinskoj ispaši.

Tornjak je pas snažne i skladne građe, skoro kvadratičnog izgleda koji mu daje višebojna ili dvobojna gusta dlaka, s karakteristično nošenim kitnjastim repom. Zbog duge i guste dlake ostavlja dojam masivnijeg psa, ali je vrlo okretan, u suprotnom ne bi mogao obavljati svoju funkciju čuvanja stada, ili kao što je nekada nerijetko bilo „tjerati" vuka u planini.

Tornjak nosi rep uzdignuto iznad leđne linije. Ovakvo nošenje repa je odlika dominantnosti u odnosu na druge pse koji se nalaze uz isto stado ovaca. A tupa klinasta njuška, preklopljene srednje duge uši i blage oči bademastog oblika, formiraju snažnu glavu srazmjernu veličini njegovog tijela.
 
Ovčarski pas
Kao i kod svih ostalih ovčarskih pasa, neupitna je njegova lojalnost prema svom „stadu". Ukoliko živi u domu u kojem nema ovaca instinktivno čuva ukućane, jer su u tom slučaju oni njegovo „stado". Nepodmitljiv je i nepovjerljiv prema neznancima. Zapravo, vrlo je zaštitnički nastrojen prema svom vlasniku i teritoriju i žestoko reagira prema svakome tko ugrožava njegov „tor". Ali izvan tog kruga neće pokazati agresivnost. 

Vrlo je otporan na bolesti te uživa u hladnom vremenu, naročito kad pada snijeg, te ga se nakon snježne noći može zateći zatrpanog bijelim pokrivačem. 

Za iskusnog vlasnika
Tornjak je vrlo oprezan i hrabar pas. Ukoliko je stjeran u kut spreman je prihvatiti borbu na život i smrt. Prividno se može učiniti da je lijen i trom, ali nije tako. Njegov instinkt mu govori da ne smije otići u dubinu šume trčeći za vukom, već da zvijer tjera samo na nekoliko stotina metara od tora, a da se nakon toga mora vratiti i nastaviti čuvati stado. Da bi bio tako hitar, Tornjak je morao znati da energiju ne treba trošiti već je čuvati za pravi trenutak, a ta mu je osobina i dan danas ostala u genima.

Pametan je i svjestan svoje snage, ali i izuzetno uporan i tvrdoglav u ostvarenju svojih odluka. Zbog toga o Tornjaku mora brinuti izuzetno iskusan vlasnik, čvrstog karaktera, kako Tornjak ne bi preuzeo ulogu šefa u kući.
 
Okruženje za život
Ovaj veliki pas nije primjeren za život u stanu, i treba mu puno prostora. Obzirom na njegovu izdržljivost i krznu otpornom na razne vremenske uvjete, njemu će savršeno odgovarati život na otvorenom. Idealno je da živi na selu ili u kući s velikim dvorištem.

izvorno ime
Bosanskohercegovački i hrvatski pastirski pas
francuski, njemački, engleski, talijanski
Bosnian and Herzegovinian - Croatian Shepherd Dog, Bosnisch-herzegowinischer und kroatischer Schäferhund
država
 Hrvatska  Bosna i Hercegovina
nickname
Toraš, hrvatski planinski pas, hrvatski pastirski pas tornjak, Bosanskohercegovački pastirski pas tornjak,
kategorija po FCI (I-X)
Grupa 2, Sekcija 2. 
(FCI- 355) *
kategorija po AKC
-
težina psa
oko 55 kg (M) , oko 40 kg (Ž)
visina psa
60 - 65 (Ž)
65 - 70 (M)
Broj štenaca
~8
Uporaba
Čuvanje i zaštita stoke, pas čuvar imanja
ŽIVOTNI VIJEK
~ 10 godina



Nema komentara:

Objavi komentar